Pedagogika specjalna - Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka - studia podyplomowe online
Czas trwania: 3 semestry - rozpoczęcie: marzec 2025
Rekrutacja otwarta
- Rodzaj studiów:
- studia podyplomowe
- Forma studiów:
- hybrydowe
Wpisowe: 300 zł
Masz pytania? Zadzwoń lub napisz:
poniedziałek - czwartek: 8.00 - 17.00
piątek: 8:00 - 16:00
Informacje o kierunku
Wczesne wspomaganie rozwoju - studia podyplomowe – informacje o kierunku
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to kompleksowe działania mające na celu wsparcie rozwoju najmłodszych uczniów. Celem takich działań jest wykrycie ewentualnych trudności rozwojowych i ich wczesna interwencja, aby zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do nauki.
Studia podyplomowe w tym kierunku kształcą specjalistów, którzy potrafią rozpoznać potrzeby rozwojowe dzieci oraz zastosować odpowiednie metody terapeutyczne i edukacyjne. Program jest interdyscyplinarny i obejmuje wiedzę z zakresu pedagogiki, psychologii, logopedii oraz rehabilitacji. Ma to na celu kompleksowo przygotować absolwentów do wczesnego wykrywania zaburzeń rozwojowych oraz wspomagania rozwoju dziecka zagrożonego niepełnosprawnością lub niepełnosprawnego w wieku 0-7 lat, a także wykazującego trudności rozwojowe w wieku 7-10 lat.
Adresaci kierunku
Studia adresowane są dla osób posiadających wyższe wykształcenie magisterskie lub licencjackie w zakresie pedagogiki, psychologii, logopedii (pielęgniarstwa i fizjoterapii) z przygotowaniem pedagogicznym. Kierunek przeznaczony jest przede wszystkim dla osób chcących podnieść swoje kwalifikacje, a także dla tych, którzy planują w najbliższym czasie zdobyć zatrudnienie w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, przedszkolach i innych placówkach zajmujących się dziećmi z zaburzeniami rozwoju.
Sylwetka absolwenta
Zgodnie z najnowszym Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dn. 22.08.2022 r., absolwent nabywa kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego. Osoba kończąca studia na tym kierunku może być zatrudniona w placówkach edukacyjnych, opiekuńczych, pomocy społecznej, może również podjąć współpracę z zakładem opieki zdrowotnej w celu zapewnienia dziecku rehabilitacji, terapii lub innych form pomocy, stosownie do jego potrzeb.
Absolwent posiada pełną wiedzę na temat tego, w jaki sposób skutecznie diagnozować ewentualne trudności rozwojowe dziecka i na tej podstawie opracować samodzielnie plan wczesnej interwencji. Osoba kończąca studia zna metody pracy, które mają pomóc dzieciom przezwyciężyć rozpoznane zaburzenia. Absolwent jest w pełni przygotowany, zarówno teoretycznie, jak i praktycznie, do pracy terapeutycznej, włączając w to również współpracę ze specjalistami z innych dziedzin oraz z rodzicami podopiecznych.
Warunki zaliczenia
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie wszystkich zaliczeń, zdanie egzaminów przewidzianych programem oraz zrealizowanie praktyk. Te ostatnie mają wymiar 180 godzin i realizowane są w dwóch trybach:
- 60 godzin - charakter asystencki do odbycia w oddziałach ogólnodostępnych i specjalnych;
- 120 godzin - charakter asystencko-pedagogiczny, obejmujący również samodzielne prowadzenie zajęć, z zakresu studiowanej specjalności.
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydawane jest przez Wyższą Szkołę Humanistyczno–Ekonomiczną w Brzegu.
Dlaczego warto?
Podjęcie studiów podyplomowych na kierunku Pedagogika specjalna - Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w Gaudeamus to doskonały wybór ze względu na ich zdalny charakter, który umożliwia elastyczną naukę z dowolnego miejsca. Program prowadzony w całości online jest idealny dla osób pracujących lub z innych przyczyn potrzebujących większej swobody. Dzięki profesjonalnej kadrze oraz nowoczesnej platformie e-learningowej, studenci mogą zdobyć niezbędne kwalifikacje w komfortowy i dostępny sposób, przygotowując się do pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach rozwojowych. Studia w Gaudeamus to również doskonała szansa na uzyskanie niezbędnych uprawnień w bardzo krótkim czasie. W przypadku kierunku wczesne wspomaganie rozwoju nauka trwa zaledwie 3 semestry. W tym czasie słuchacze zdobywają kompleksową wiedzę praktyczną i teoretyczną, dzięki którem po uzyskaniu dyplomu od razu są gotowi do podjęcia pracy z dziećmi wykazującymi zaburzenia rozwojowe.
Studia podyplomowe Gaudeamus to nowoczesna firma edukacyjna, która specjalizuje się w organizacji studiów podyplomowych w formie zdalnej. Nasza misja to umożliwienie zdobycia zaawansowanej wiedzy i umiejętności w wygodny i dostępny sposób, niezależnie od miejsca zamieszkania naszych słuchaczy.
Nasze atuty:
Atrakcyjne ceny
Rozumiemy, jak ważny jest dostęp do przystępnych cenowo edukacji wysokiej jakości. Nasze konkurencyjne ceny sprawiają, że studia podyplomowe są dostępne dla szerszego grona osób, bazując jednocześnie na wysokiej jakości kształcenia.
Doświadczona kadra
Współpracujemy z ekspertami i praktykami z różnych dziedzin, którzy mają bogate doświadczenie zawodowe i akademickie. Nasi wykładowcy to profesjonaliści, którzy z pasją dzielą się swoją wiedzą i wspierają naszych słuchaczy na każdym etapie nauki.
Nasza oferta:
Zajęcia online
Wszystkie nasze kursy prowadzone są na nowoczesnej platformie e-learningowej, która umożliwia elastyczne i interaktywne formy nauki. Słuchacze mogą uczestniczyć w wykładach, dyskusjach i konsultacjach z dowolnego miejsca, mając dostęp do materiałów dydaktycznych 24/7.
Elastyczność i wygoda
Nasze studia podyplomowe są idealnym rozwiązaniem dla osób pracujących, rodziców oraz wszystkich tych, którzy cenią sobie elastyczność. Możliwość nauki w dogodnym czasie pozwala na łatwe pogodzenie studiów z codziennymi obowiązkami.
Różnorodność programów
Oferujemy szeroki wybór kierunków studiów podyplomowych dostosowanych do potrzeb rynku pracy i zainteresowań naszych słuchaczy. Każdy program jest starannie opracowany, aby dostarczyć praktyczną wiedzę i umiejętności.
Program studiów:
- Podstawy pedagogiki specjalnej
- Dydaktyka specjalna
- Diagnostyka w pedagogice specjalnej
- Etyka zawodu nauczyciela
- Elementy psychologii klinicznej i psychopatologii
- Podstawy neuropsychologii
- Anatomia i fizjologia układu nerwowego z elementami neurologii
- Choroby wieku dziecięcego i choroby przewlekłe u dzieci
- Metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej (ACC)
- Diagnoza i terapia dysleksji
- Wczesne wspomaganie rozwoju językowego dziecka
- Metodyka wczesnego wspomagania rozwoju dziecka ze spektrum autyzmu
- Metodyka edukacji bazalnej
- Metodyka stymulacji i integracji sensorycznej
- Trening umiejętności społecznych
- Metody i techniki terapii pedagogicznej
- Trening umiejętności wychowawczych
- Dziecięce zaburzenia emocjonalne i adaptacyjne
- Deficyty sensoryczne u dzieci
- Dyspraksja i inne zaburzenia rozwoju funkcji motorycznych u dzieci
- Zaburzenia psychosomatyczne
- Zaburzenia odżywiania
- Tiki i zaburzenia obsesyjno- kompulsywne u dzieci
- Psychospołeczne aspekty rehabilitacji dzieci z dysfunkcjami
- Mózgowe porażenie dziecięce i epilepsja
- Problemy kształcenia dzieci niepełnosprawnych z zaburzeniami rozwojowymi
- Przyczyny i profilaktyka trudności w nauce czytania i pisania
- Praktyka
Świadectwo
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydawane jest przez Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu.