Pedagogika specjalna - Terapia zajęciowa - studia podyplomowe online
Czas trwania: 3 semestry - rozpoczęcie: marzec 2025
Rekrutacja otwarta
- Rodzaj studiów:
- studia podyplomowe
- Forma studiów:
- hybrydowe
Wpisowe: 300 zł
Masz pytania? Zadzwoń lub napisz:
poniedziałek - czwartek: 8.00 - 17.00
piątek: 8:00 - 16:00
Informacje o kierunku
Terapia zajęciowa - studia podyplomowe – informacje o kierunku
Terapia zajęciowa to forma rehabilitacji, której celem jest wspieranie osób z różnymi dysfunkcjami fizycznymi, psychicznymi lub społecznymi w dążeniu do samodzielności oraz poprawy jakości życia. Wykorzystuje różnorodne działania, takie jak prace ręczne, artystyczne, gry, czy ćwiczenia, które mają na celu rozwijanie umiejętności niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Praktykowana przez wykwalifikowanych terapeutów, terapia ta pomaga pacjentom w przezwyciężaniu trudności związanych z codziennym życiem, umożliwiając im aktywne uczestnictwo w społeczeństwie.
Studia podyplomowe na kierunku Pedagogika specjalna ze specjalizacją w terapii zajęciowej przygotowują do pracy z osobami wymagającymi wsparcia w rozwoju osobistym i społecznym. Uczą profesjonalnego podejścia do podopiecznych, rozwijania indywidualnych planów terapeutycznych oraz stosowania odpowiednich metod i technik, które pomagają w osiąganiu zamierzonych efektów rehabilitacyjnych. Celem tych studiów jest wyposażenie absolwentów w wiedzę i umiejętności niezbędne do skutecznego wspierania osób potrzebujących w różnych aspektach ich życia, zarówno w kontekście zawodowym, jak i osobistym, a także w niezbędne do wykonywania tego zawodu kwalifikacje.
Adresaci kierunku
Studia adresowane są do osób posiadających wykształcenie wyższe magisterskie lub licencjackie z przygotowaniem pedagogicznym. Kierunek przeznaczony jest przede wszystkim dla pedagogów, którzy planują podjęcie pracy np. w placówkach systemu opieki społecznej, placówkach oświatowych bądź terapeutycznych, w których prowadzone są zajęcia z zakresu terapii zajęciowej, ośrodkach rehabilitacyjnych itd.
Sylwetka absolwenta
Zgodnie z najnowszym Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dn. 22.08.2022 r., absolwent studiów podyplomowych na kierunku Pedagogika specjalna – terapia zajęciowa nabywa kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego. Osoba kończąca studia otrzymuje pełne kwalifikacje z zakresu terapii zajęciowej umożliwiającej zatrudnienie w ZTZ oraz innych placówkach prowadzących terapię zajęciową dla osób w wieku od 7-100 lat.
Absolwent posiada wiedzę na temat najnowszych metod pracy z osobami z różnymi dysfunkcjami fizycznymi, psychicznymi lub społecznymi. Potrafi zdiagnozować ich problemy i ułożyć indywidualny plan terapeutyczny, uwzględniający najważniejsze potrzeby podopiecznego. Oprócz tego osoba kończąca studia jest gotowa do samodzielnego prowadzenia takich zajęć. Potrafi również współpracować ze specjalistami innych dziedzin biorących aktywny udział w terapii podopiecznych.
Warunki zaliczenia
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie wszystkich zaliczeń, zdanie egzaminów przewidzianych programem studiów oraz zrealizowanie praktyk. Te odbywają się w dwóch wymiarach:
- 60 godzin - charakter asystencki do odbycia w oddziałach ogólnodostępnych i specjalnych;
- 120 godzin - charakter asystencko-pedagogiczny, obejmujący również samodzielne prowadzenie zajęć, z zakresu studiowanej specjalności.
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydawane jest przez Wyższą Szkołę Humanistyczno–Ekonomiczną w Brzegu.
Dlaczego warto?
Studia podyplomowe w Gaudeamus na kierunku Pedagogika specjalna - Terapia zajęciowa, oferują kompletne przygotowanie do pracy z osobami zmagającymi się z różnymi dysfunkcjami fizycznymi, psychicznymi lub społecznymi. Program nauczania skonstruowany został w taki sposób, by przyszłym absolwentom kierunku przekazać możliwie jak najwięcej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Wszystko po to, by po otrzymaniu dyplomu osoby kończące studia od razu były gotowe do podjęcia pracy w zakresie prowadzenia terapii zajęciowej. W Gaudeamus oferujemy elastyczną formę nauki – wszystkie zajęcia prowadzone są zdalnie – online – dzięki czemu łatwo można połączyć studia z innymi obowiązkami. O odpowiednie wsparcie merytoryczne zadba wykwalifikowana kadra prowadzących, składająca się z doświadczonych ekspertów – pedagogów. Ponadto studia podyplomowe w Gaudeamus oferują uzyskanie niezbędnych kwalifikacji w bardzo krótkim czasie. W przypadku kierunku Pedagogika specjalna - Terapia zajęciowa dyplom uzyskuje się po trzech semestrach nauki (przy zaliczeniu wszystkich przedmiotów i egzaminów).
Studia podyplomowe Gaudeamus to nowoczesna firma edukacyjna, która specjalizuje się w organizacji studiów podyplomowych w formie zdalnej. Nasza misja to umożliwienie zdobycia zaawansowanej wiedzy i umiejętności w wygodny i dostępny sposób, niezależnie od miejsca zamieszkania naszych słuchaczy.
Nasze atuty:
Atrakcyjne ceny
Rozumiemy, jak ważny jest dostęp do przystępnych cenowo edukacji wysokiej jakości. Nasze konkurencyjne ceny sprawiają, że studia podyplomowe są dostępne dla szerszego grona osób, bazując jednocześnie na wysokiej jakości kształcenia.
Doświadczona kadra
Współpracujemy z ekspertami i praktykami z różnych dziedzin, którzy mają bogate doświadczenie zawodowe i akademickie. Nasi wykładowcy to profesjonaliści, którzy z pasją dzielą się swoją wiedzą i wspierają naszych słuchaczy na każdym etapie nauki.
Nasza oferta:
Zajęcia online
Wszystkie nasze kursy prowadzone są na nowoczesnej platformie e-learningowej, która umożliwia elastyczne i interaktywne formy nauki. Słuchacze mogą uczestniczyć w wykładach, dyskusjach i konsultacjach z dowolnego miejsca, mając dostęp do materiałów dydaktycznych 24/7.
Elastyczność i wygoda
Nasze studia podyplomowe są idealnym rozwiązaniem dla osób pracujących, rodziców oraz wszystkich tych, którzy cenią sobie elastyczność. Możliwość nauki w dogodnym czasie pozwala na łatwe pogodzenie studiów z codziennymi obowiązkami.
Różnorodność programów
Oferujemy szeroki wybór kierunków studiów podyplomowych dostosowanych do potrzeb rynku pracy i zainteresowań naszych słuchaczy. Każdy program jest starannie opracowany, aby dostarczyć praktyczną wiedzę i umiejętności.
Program studiów:
- Podstawy pedagogiki specjalnej
- Dydaktyka specjalna
- Diagnostyka w pedagogice specjalnej
- Etyka zawodu nauczyciela
- Anatomia i fizjologia układu nerwowego z elementami neurologii
- Elementy psychologii klinicznej i psychopatologii
- Podstawy neuropsychologii
- Rehabilitacja - zagadnienia ogólne
- Terapia i wsparcie rodziny dziecka
- Rehabilitacja w schorzeniach narządu ruchu
- Rehabilitacja w schorzeniach neurologicznych
- Diagnoza w terapii zajęciowej
- Rehabilitacja w chorobach psychicznych
- Ergoterapia
- Metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej (ACC)
- Metodyka pracy terapeuty zajęciowego
- Metodyka pracy arteterapeuty
- Zajęcia warsztatowe w pracowniach terapii zajęciowej
- Trening umiejętności społecznych
- Metody i techniki terapii pedagogicznej
- Praktyka
Świadectwo
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydawane jest przez Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu.