Pedagogika specjalna - Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową (Tyflopedagogika) - studia podyplomowe online

Czas trwania: 3 semestry - rozpoczęcie: październik 2025
Rekrutacja otwarta
- Rodzaj studiów:
- studia podyplomowe
- Forma studiów:
- hybrydowe
Wpisowe: 300 zł
Masz pytania? Zadzwoń lub napisz:
poniedziałek - czwartek: 8.00 - 17.00
piątek: 8:00 - 16:00
Informacje o kierunku
Tyflopedagogika - studia podyplomowe – informacje o kierunku
Tyflopedagogika to dziedzina pedagogiki specjalnej zajmująca się edukacją oraz wsparciem osób niewidomych i słabowidzących. Jej głównym celem jest umożliwienie tym osobom pełnego rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i społecznego, pomimo ograniczeń wzrokowych. Specjaliści w tej dziedzinie opracowują i wdrażają metody nauczania oraz materiały dostosowane do specyficznych potrzeb uczniów z dysfunkcjami wzroku. Tyflopedagodzy pracują nie tylko w szkołach, ale także w różnych instytucjach wspierających, oferując pomoc od najmłodszych lat po dorosłość. Poprzez odpowiednie podejście edukacyjne i terapeutyczne, tyflopedagogika dąży do integracji osób niewidomych i słabowidzących w społeczeństwie, zapewniając im równe szanse na rozwój i samorealizację.
Celem studiów na tym kierunku jest uzyskanie niezbędnych kwalifikacji do wykonywania zawodu tyflopedagoga oraz zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego w różnego rodzaju placówkach oświatowych czy ośrodkach specjalistycznych. Program studiów skonstruowany został tak, by słuchacze kierunku zostali kompleksowo zapoznani z najnowszymi metodami pracy z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi. W czasie nauki studenci nabędą pełne przygotowanie psychologiczno–pedagogiczne, poznają podstawy psychologii, rehabilitacji, psychologiczne uwarunkowania rozwoju dzieci i młodzieży, a także czynniki zakłócające proces rozwoju, psychospołeczne konsekwencje niepełnosprawności wzrokowej. Ponadto słuchacze zostaną przygotowani do stawiania diagnoz oraz konstruowania indywidualnych terapii uwzględniających wszelkie metody czy pomoce, także te z zakresu nowoczesnych technologii.
Adresaci kierunku
Studia na kierunku Pedagogika specjalna - Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową (tyflopedagogika) skierowane są do absolwentów studiów magisterskich i licencjackich posiadający przygotowanie pedagogiczne, planujących podjęcie pracy w placówkach oświatowych czy różnego rodzaju ośrodkach, w których prowadzone są zajęcia z dziećmi dotkniętymi różnego rodzaju niepełnosprawnościami wzrokowymi.
Sylwetka absolwenta
Absolwent podyplomowych studiów na kierunku Pedagogika specjalna - Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową (tyflopedagogika), zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dn. 22.08.2022 roku, nabywa pełne kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego. Osoba kończąca studia posiada pełne przygotowanie merytoryczne i pragmatyczne do pracy z dziećmi i młodzieżą z dysfunkcją wzroku. Nabywa też przy tym kwalifikacje w zakresie tyflopedagogiki – edukacji i rehabilitacji uczniów słabowidzących i niewidomych - do pracy w szkołach, placówkach, ośrodkach specjalistycznych. Absolwent kierunku jest w stanie skutecznie zdiagnozować dysfunkcje wzrokowe u dziecka i dokładnie rozpoznać ich wpływ na zaburzenia ogólnorozwojowe. Ponadto ma on kompetencje do skonstruowania całego planu zajęć dla swoich podopiecznych opierając się przy tym na różnorodnych metodach pracy oraz wykorzystując wszelkie poznane pomoce dydaktyczne czy naukowe.
Warunki zaliczenia
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych na kierunku Pedagogika specjalna - Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową (tyflopedagogika) jest uzyskanie uzyskanie zaliczeń ze wszystkich przedmiotów ujętych w programie, zdanie egzaminów oraz zrealizowanie praktyk obowiązkowych w wymiarze 180 godzin. Praktyki odbywają się w dwóch trybach:
- 60 godzin - charakter asystencki do odbycia w oddziałach ogólnodostępnych i specjalnych;
- 120 godzin - charakter asystencko-pedagogiczny, obejmujący również samodzielne prowadzenie zajęć, z zakresu studiowanej specjalności.
Plan studiów obejmuje przedmioty którym nadane zostały, zgodnie z obowiązującymi standardami, punkty ECTS.
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydawane jest przez Wyższą Szkołę Humanistyczno – Ekonomiczną w Brzegu.
Dlaczego warto?
Studia na kierunku Pedagogika specjalna - Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową (tyflopedagogika) w Gaudeamus to wyjątkowa okazja, by zdobyć specjalistyczną wiedzę i umiejętności w dziedzinie edukacji osób niewidomych i słabowidzących. Program kształcenia, przygotowany przez doświadczonych ekspertów, łączy solidne podstawy teoretyczne z praktycznymi zajęciami, które pozwalają na rozwijanie kompetencji niezbędnych w pracy tyflopedagoga. Oferujemy nowoczesne zaplecze dydaktyczne. Kompleksowo przygotowujemy naszych studentów do pracy z dziećmi niewidzącymi i niedowidzącymi. Stawiamy na nowoczesną edukację.
Studia podyplomowe Gaudeamus to nowoczesna firma edukacyjna, która specjalizuje się w organizacji studiów podyplomowych w formie zdalnej. Nasza misja to umożliwienie zdobycia zaawansowanej wiedzy i umiejętności w wygodny i dostępny sposób, niezależnie od miejsca zamieszkania naszych słuchaczy.
Nasze atuty:
Atrakcyjne ceny
Rozumiemy, jak ważny jest dostęp do przystępnych cenowo edukacji wysokiej jakości. Nasze konkurencyjne ceny sprawiają, że studia podyplomowe są dostępne dla szerszego grona osób, bazując jednocześnie na wysokiej jakości kształcenia.
Doświadczona kadra
Współpracujemy z ekspertami i praktykami z różnych dziedzin, którzy mają bogate doświadczenie zawodowe i akademickie. Nasi wykładowcy to profesjonaliści, którzy z pasją dzielą się swoją wiedzą i wspierają naszych słuchaczy na każdym etapie nauki.
Nasza oferta:
Zajęcia online
Wszystkie nasze kursy prowadzone są na nowoczesnej platformie e-learningowej, która umożliwia elastyczne i interaktywne formy nauki. Słuchacze mogą uczestniczyć w wykładach, dyskusjach i konsultacjach z dowolnego miejsca, mając dostęp do materiałów dydaktycznych 24/7.
Elastyczność i wygoda
Nasze studia podyplomowe są idealnym rozwiązaniem dla osób pracujących, rodziców oraz wszystkich tych, którzy cenią sobie elastyczność. Możliwość nauki w dogodnym czasie pozwala na łatwe pogodzenie studiów z codziennymi obowiązkami.
Różnorodność programów
Oferujemy szeroki wybór kierunków studiów podyplomowych dostosowanych do potrzeb rynku pracy i zainteresowań naszych słuchaczy. Każdy program jest starannie opracowany, aby dostarczyć praktyczną wiedzę i umiejętności.
Program studiów:
- Dydaktyka specjalna
- Diagnostyka w pedagogice specjalnej
- Podstawy pedagogiki specjalnej
- Anatomia i fizjologia narządu wzroku
- Elementy okulistyki i optometrii
- Schorzenia oraz wady wzroku
- Elementy tyflopsychologii
- Podstawowe regulacje prawne edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzrokową
- Współczesne problemy tyflopedagogiki
- Terapia i wsparcie rodziny dziecka
- Orientacja przestrzenna
- Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z dysfunkcją wzroku
- Rehabilitacja i edukacja osób dorosłych z niepełnosprawnością wzrokową
- Diagnostyka tyflopedagogiczna
- Metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC)
- Metody wspomagania i terapii osób z niepełnosprawnością wzrokową
- Metodyka rehabilitacji wzroku
- Metodyka nauczania uczniów z niepełnosprawnością wzrokową w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej
- Metodyka nauczania dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością wzrokową
- Metodyka nauczania alfabetu Braille'a
- Praktyka
Świadectwo
Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wydawane jest przez Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu.